V r. 1893 dánsky fyzik N. L. Finsen vyvinul prvý prístroj na výrobu “umelého slnečného svetla”. Za vývoj prístroja a mimoriadne liečebné výsledky dostal v r. 1903 Nobelovu cenu a pokladá sa za zakladateľa fototerapie – liečby svetlom. V posledných dvadsiatich rokoch došlo k akcelerácii vývoja v tejto vednej disciplíne. Vedci objavili nové zdroje žiarenia a dokázali od seba oddeliť jednotlivé vlnové dĺžky spektra s rôznymi liečebnými účinkami. Zatiaľ posledným vývojovým krokom sú biostimulačné lampy s polarizovaným LED zdrojom svetla. Princípy polarizovanej svetelnej terapie vypracovala v Budapešti Dr. Márta Fenyő, biofyzička, laserová špecialistka a vynálezkyňa. Polarizované svetlo je také svetlo, ktorého svetelné vlny sa pohybujú v rovnobežných rovinách a stupeň polarizácie je viac ako 99 %.
Svetlo, ktoré regeneruje
Svetelná terapia má jedinečnú schopnosť prirodzene aktivovať samoliečiaci potenciál ľudského organizmu. Jej včasná a správna aplikácia môže znížiť celkovú spotrebu liekov, zmierniť nežiaduce a vedľajšie účinky chemických preparátov alebo predchádzať riziku návyku. Vďaka výnimočnému potenciálu svetelnej terapie sa znižuje záťaž organizmu a postupne sa posilňuje celý imunitný systém. Liečebné využitie tzv. lineárne polarizovaného svetla bolo až donedávna doménou špecializovaných lekárskych ambulancií a niektorých kozmetických salónov. Dnes však môže vlastniť biolampu prakticky každý, kto sa pre ňu rozhodne. Spektrum využitia je naozaj široké.
Klinické testovanie biolampy dokázalo, že ošetrenie polarizovaným svetlom patrí k metódam s vysokým percentom úspešnosti. Výhodou sú aj žiadne vedľajšie účinky a možnosť kombinovať fototerapiu s klasickými a inými liečebnými metódami. Často sa používa u čerstvých pooperačných alebo poúrazových jaziev, kedy sa účinok dostaví pomerne skoro – zjazvené tkanivo postupne bledne a zmäkčí sa.
Biolampa pomáha mnohým pacientom
Biolampa pôsobí priamo na membránu tkanivových buniek, vrátane bielych krviniek, ktoré sú rozhodujúcimi činiteľmi pri obrannej reakcii nášho imunitného systému. Lineárne polarizované svetlo posilňuje imunitný systém cestou regenerácie buniek. Poškodené bunky sa obnovujú a zostávajú tak plne funkčné, čím polarizačná lampa naštartuje samoliečebný potenciál ľudského organizmu. Jej svetlo navyše prenikne do hlbších štruktúr tkanív, a preto nepôsobí len ako zdroj povrchového tepla.
Používa sa najmä vo fyzioterapii a rehabilitácií – urýchľuje regeneračné procesy jaziev, rán, zmierňuje svalové napätie, v reumatológií– zmierňuje bolesti, reumu, v dermatológii– pôsobí na ekzémy, herpes, opary, v kozmetike – odstraňuje fľaky, pigmentové škvrny.
**Biolampa – **domáca lekárnička pre každého****
Liečba svetlom zmierňuje aj bežné zdravotné problémy ako je kašeľ, zápaly horných dýchacích ciest a prínosových dutín, zápaly krčných mandlí a stredného ucha. Postará sa o zmiernenie bolestí, rozšírenie ciev, a tým aj lepšie prekrvovanie postihnutej oblasti. Časté je aj jej využitie pri reumatických bolestiach. V športovej medicíne sa liečba polarizovaným svetlo osvedčuje pri rýchlejšej rekonvalescencii pohybového aparátu. Svetloliečba podporí odstránenie podliatín (tzv.modrín), zníži svalové napätie a zharmonizuje nervový systém. No čo je možno najdôležitejšie: biolampa môže znížiť celkovú spotrebu liekov u tých, ktorí ju majú doma poruke. Keďže polarizované svetlo nemá vedľajšie účinky, je svietenie biolampou vhodné aj pre deti. Často sa využíva hlavne pri detských atopických ekzémoch alebo kožných alergiách.
Kniha – návody a odporúčania z praxe
Na trhu je dostupná už aj kniha Liečba svetlom a farebnou terapiou od maďarského doktora Dr. Sándora Deáka, v ktorej sú komplexne spracované princípy liečby polarizovaným svetlom pre viac ako 100 chorôb a zdravotných komplikácií. Autor na základe vlastných skúseností z praxe spracoval praktický návod, ako používať lampu s polarizovaným svetlom.Ako interný lekár získal skúsenosti predovšetkým v oblasti interných ochorení, ale biolampu používal aj v prípade traumatologických, chirurgických, dermatologických, oftamologických, ušno-nosno krčných, neurologických a ďalších. Zároveň nezistil žiadne vedľajšie účinky svietenia. Na základe toho v knihe popisuje podrobné informácie aký čas a farba svetla sú potrebné na ošetrenie najbežnejších chorôb a uvádza aj podpornú liečbu. Nájdeme v nej aj odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa používania biolampy. Hoci kniha vznikla za účelom vhodného používania certifikovanej biolampy Medilight, vyrábanej v Maďarsku, je určená pre všetkých, ktorý majú doma akúkoľvek biolampu s polarizovaným svetlom.
Biolampa v kombinácií s farebnou terapiou
V starovekom Grécku, Egypte, Indii i Číne používali farebnú terapiu pri mnohých zdravotných problémoch. Kolorterapiu nezavrhuje ani súčasná veda. Výskumy ukázali, že farby pôsobia na centrálny nervový systém, ktorý prostredníctvom hormónov ovplyvňuje chemickú a energetickú rovnováhu tela. V posledných rokoch sa z kolorterapie stáva uznávaná doplnková liečebná i preventívna metóda. Dokáže pomôcť pri rôznych duševných, citových či fyzických poruchách. Prospieva ľuďom s nespavosťou, depresiou, nedostatkom energie, zápalmi, migrénou, ekzémom, astmou, vysokým krvným tlakom či reumou. Farebné filtre v kombinácií s polarizovaným svetlom biolampy výrazne rozširujú možnosti aplikácie a ošetrenie je niekoľkokrát efektívnejšie.
Z uvedeného vyplýva, že biolampa je pomocník, ktorý by mala mať každá rodina v domácnosti.. Obzvlášť je jej použitie žiaduce v jesennom a zimnom období, kedy je prirodzeného slnka menej a je zvýšený počet nachladnutí a chrípok. Liečebnú lampu s polarizovaným svetlom je možné použiť ako prevenciu proti chorobám a tiež ako doplnkovú liečbu.
Ak ste niekedy zvažovali jej kúpu, blížiace sa Vianoce môžu byť výbornou príležitosťou na obdarovanie Vašej rodiny a najbližších. Pretože vďaka lampe s polarizovaným svetlom máme väčšie možnosti na zdravší život, prevenciu chorôb alebo skoršie vyliečenie už existujúcich chorôb.
Informácie čerpané zo zdroja: Kniha Liečba svetlom a farebnou terapiou, Dr. Sándor Deák, 2007