Svetlo má mnoho zaujímavých vlastností. Jednou z menej známych je to, že svetlo môže byť polarizované. Poviete si: No a čo? Načo je to dobré? Čo to znamená? Nuž, napríklad polarizačné okuliare, ktoré dokážu odstrániť nepríjemné odrazy svetla. Alebo možnosť použitia tekutých kryštálov v displejoch kalkulačiek, monitorov či TV prijímačov. Ak chceme pochopiť podstatu polarizácie svetla, treba si najskôr uvedomiť, že svetlo je vlastne priečne elektromagnetické vlnenie. Pri priečnom vlnení je smer kmitania kolmý na smer šírenia vlnenia. Svetlo, s ktorým sa bežne stretávame (svetlo zo Slnka, žiarovky, žiarivky, sviečky či oblúkového výboja) obyčajne nie je polarizované. Je to preto, lebo pri vzniku takéhoto svetla nie je uprednostnený žiadny smer kmitania nábojov. Naopak svetelné vlny polarizovaného svetla sa pohybujú v rovnobežných rovinách.
Veľkým úspechom medicíny posledných rokov je využívanie účinkov polarizovaného svetla svetelnej terapie, ktorá priaznivo ovplyvňuje biologické pochody v ľudskom organizme.
Svetelná energia - je energia prechádzajúca cez tkaniny, ktoré ju postupne absorbujú a v ktorých sú vyvolávané také fotochemické zmeny, ktoré sú z lekárskeho hľadiska veľmi dôležité. Na základe ich vplyvu na organizmus ich možno rozdeliť do troch hlavných kategórií:
- Analgetický účinok, ktorý pociťujeme ako tlmenie bolesti, vzniká vďaka tomu, že prirodzený vplyv svetelnej energie znižuje citlivosť nervových buniek v tom mieste, cez ktoré polarizované svetlo prechádza. V prípade silnejších bolestí dochádza aj k vylučovaniu takzvaných endogénnych opiátov, ktoré sú schopné spolu s polarizovaným svetlom prirodzene odstrániť proces choroby a vo veľkej miere znižujú bolesť.
- Protizápalový účinok vzniká vďaka tomu, že polarizované svetlo aktivuje tie prirodzené zložky, ktoré sa zúčastňujú pri eliminácii zápalu. Je veľmi dôležitá aj skutočnosť, že svetelná terapia podporuje rozširovanie ciev, urýchľuje látkovú výmenu, čím sa zvyšuje reakcia imunitného systému organizmu.
- Biostimulačný účinok vďaka dodávke väčšieho množstva svetelnej energie v značnej miere podporuje a urýchľuje regeneráciu buniek a poškodených tkanív, ako aj ich zdravý vývoj. To má zásadný význam pre zdravý organizmus a jeho udržanie.
Biostimulácia vyvíja svoj účinok na rôznych úrovniach organizmu:
- na subcelulárnej úrovni - v molekulách spôsobuje stereochemické zmeny, urýchľuje syntézu kolagénu a bielkovín, výmenu kyslíka a aktiváciu procesu redukčného prijímania kyslíka (antitoxický účinok),
- na úrovni buniek - zvyšuje potenciu elektrického poľa buniek, pozmeňuje potenciu bunečnej membrány, zlepšuje znovuoživenie tkaniva,
- na úrovni tkanív - upravuje hodnotu pH medzibunkovej tekutiny, alkalizuje
- na úrovni orgánov - normalizuje ich činnosť,
- na úrovni organizmu - vyvolá komplexne adaptívne, neuroreflektorické a neurohumorálne reakcie, ktoré prispievajú k udržaniu zdravia, fyzickej odolnosti a k zlepšeniu všeobecného pocitu zdravia.
V odbornej literatúre sa o biostimulácii môžeme dočítať okrem iného aj to, že polarizované svetlo na úrovni samostatných buniek tkanív naštartuje riadiace procesy, resp. stimuluje už naštartované procesy a spomaľuje patologické a degeneratívne zmeny.
Polarizované svetlo vplýva na molekulárnu štruktúru bunkovej membrány a mitochondrií a tým urýchľuje metabolické procesy bez hromadenia odpadových materiálov. Stimuluje v bunke vytváranie potrebných látok (opioidov, prostaglandínov, neurotransmiterov, atď.) a potláča tvorenie látok sprevádzajúcich chorobné stavy.
Svetelná terapia polarizačnou liečebnou lampou má jedinečnú schopnosť prirodzene aktivovať samoliečebný potenciál ľudského organizmu. Liečebné svetlo polarizačnej lampy má schopnosť cieleného prieniku do hlbších štruktúr tkanív, preto nepôsobí len ako zdroj povrchového tepla. Svetelná energia pri prieniku do tkaniva vyvoláva veľmi významné fotochemické zmeny.
Môžeme tiež spozorovať aj zvýšenie aktivity makrofágov (fagocytov), ktoré sú potrebné pre úspešné hojenie rán, ako aj oživenie činností fibroblastov, ktoré tvoria základ procesu hojenia kožných transplantácií a jaziev.
Vlastnosti svetla liečebnej lampy
- Svetlo liečebnej lampy je lineárne polarizované svetlo, čo znamená, že sa jeho svetelné vlny pohybujú v rovnobežných rovinách. Stupeň polarizácie je viac ako 99 %.
- Svetlo polarizačnej lampy je polychromatické. Znamená to, že neobsahuje iba svetlo s jedinou frekvenciou (ako napr. laserové svetlo), ale širšiu oblasť svetla, ktorá zahŕňa viditeľné svetlo a časť svetla blízku infračervenej oblasti. Rozsah vlnovej dĺžky polarizovaného svetla sa nachádza v oblasti medzi 480 nm a 750 nm. Prístroj s polarizovaným svetlom nevyžaruje nežiaduce a pre pokožku škodlivé ultrafialové (UV) žiarenie.
- Oproti laserovému svetlu je polarizované svetlo inkoherentné, t.j. fázovo posunuté. Znamená to tiež, že svetelné vlny nie sú synchronizované.
- Svetlo je nízkoenergetické, pretože hustota energie svetla lampy je veľmi nízka. Táto hustota energie disponuje s biostimulačnými účinkami a teda svetlo pozitívne stimuluje rôzne biologické procesy v organizme.